Reputation Management

Wodór z morza

Wodór z morza
Pięć mln euro dofinansowania otrzymało konsorcjum składające się z ITM Power, Ørsted, Siemens Gamesa Renewable Energy i Element Energy na przygotowanie studium wykonalności dla połączonego systemu turbin wiatrowych i elektrolizerów.
Aby wykorzystać potencjał produkcji wodoru na morzu, potrzebne są kompaktowe systemy elektrolizy które wytrzymują trudne warunki i mają minimalne wymagania dotyczące konserwacji, a jednocześnie spełniają wymagania w zakresie kosztów i wydajności, które pozwolą na produkcję taniego wodoru. Potrzebny jest m.in. zespół elektrolizerów który zintegruje także procesy odsalania i uzdatniania wody, umożliwiając wykorzystanie wody morskiej jako surowca do procesu elektrolizy. Projekt OYSTER ma zapewnić postęp w realizacji tego celu.


Przedsięwzięcie realizowane pod egidą FCH2-JU (partnerstwo publiczno – prywatne Komisji Europejskiej oraz branży ogniw paliwowych i wodoru) rozpocznie się w tym roku i potrwa do roku 2024.
Partnerzy projektu podzielają wizję produkcji wodoru na morzu po kosztach konkurencyjnych w stosunku do gazu ziemnego, co przyczynić się ma do uwolnienia rynków dla zielonego wodoru i znacząco wpłynąć na emisję CO2 oraz ułatwić przejście na w pełni odnawialny system energetyczny w Europie.
Projekt OYSTER jest pierwszym na taką skalę krokiem na drodze do rozwoju komercyjnego przemysłu produkcji wodoru na morzu, demonstrującym innowacyjne rozwiązania o znaczącym potencjale technologicznym.