Autokar na wodór – projekt europejski
Koordynowany przez FEV (niemiecką firmę specjalizującą się w nowej mobilności) europejski projekt „CoacHyfied” ma na celu zidentyfikowanie istniejących wyzwań i opracowanie odpowiednich rozwiązań dzięki testom sześciu autokarów na ogniwa paliwowe w transporcie publicznym i komercyjnym, zarówno lokalnym, jak i dalekobieżnym.
W ramach projektu zbadane zostaną dwa typy autokarów oparte na oryginalnym wyposażeniu producenta: nowo wyprodukowane autobusy z ogniwami paliwowymi oraz istniejące autobusy, które zostały przerobione na napęd z ogniw paliwowych. W ten sposób konsorcjum będzie w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące ponownego zastosowania nadal sprawnego technicznie pojazdu poprzez jego modernizację ("wykorzystanie w drugim okresie eksploatacji”). Zbadane też będą opcje projektowe dla zastosowania technologii zbiornika pod ciśnieniem 350 lub 700 barów, aby móc skalować wymagania dotyczące wydajności i zasięgu. Wykorzystanie „zielonego wodoru” podczas projektu dostarczy również cennych informacji dotyczących logistyki dla dostawców energii i przyszłych operatorów autobusów napędzanych ogniwami paliwowymi.
Faza demonstracyjna w rzeczywistych warunkach potrwa do trzech lat. Całkowity czas trwania projektu zaplanowano na pięć lat.