Reputation Management

Niemcy: inwestycje w integrację wodoru z infrastrukturą

Niemcy: inwestycje w integrację wodoru z infrastrukturą

Kilka największych firm przemysłowych w północno-zachodnich Niemczech podjęło współpracę w ramach wartego 1,5 miliarda dolarów projektu, którego celem jest zintegrowanie rozwiązań opartych na wodorze. Konsorcjum Clean Hydrogen Coastline (EWE, FAUN, ArcelorMittal Bremen) chce zintegrować dużą moc (do 400 MW) na potrzeby elektrolizy z odpowiednim magazynem wodoru, który zostanie włączony do sieci energetycznej do 2026 r.

 

Podstawą projektu jest produkcja zielonego wodoru, który będzie eksportowany do krajów europejskich, głównie dla zastosowań przemysłowych. ArcelorMittal przedstawił plany budowy zakładu redukcji rudy żelaza z elektrycznym piecem łukowym w Bremie do 2026 r. Szacuje się, że zostanie on wykorzystany do produkcji 1,5 mln ton stali surowej przy znacznie niższej emisji CO2.

Oprócz tego ogromną rolę w integracji wodoru w regionie odegra sektor transportu w nadziei na wykorzystanie rosnących możliwości technologicznych ogniw paliwowych w napędzie pojazdów. Koncern FAUN chce rozszerzyć swoją produkcję, aby do 2026 roku wypuścić łącznie 12 tys. pojazdów na wodór. FAUN i EWE wspólnie planują zbudowanie sieci stacji tankowania wodoru na całym obszarze.

Projekt zakłada, że wodór będzie dodawany do istniejącej sieci energetycznej. W pierwszej fazie rozwoju fabryka w Bremie będzie produkować 200 MW.  Projekt może stać się ważnym elementem europejskiej gospodarki wodorowej i dać impuls  inwestycjom w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Wpisują się one w szeroki plan strategiczny nakreślony przez 11 koncernów energetycznych z Europy (Enagás, Energinet, Fluxys Belgium, Gasunie, GRTgaz, NET4GAS, OGE, ONTRAS, Teréga, Snam and Swedegas), które ujawniły w zeszłym roku zamiar budowy „europejskiego kręgosłupa wodorowego”. Do roku 2040 ta strategiczna dla kontynentu infrastruktura ma liczyć 23 tys. km rur, z czego trzy czwarte będą to przystosowane do nowego paliwa obecnie funkcjonujące gazociągi.